środa, 12 października 2016

System operacyjny Haiku

Haiku to otwartoźródłowy system operacyjny, skierowany do użytkowników komputerów osobistych, który został zainspirowany systemem BeOS.

System BeOS został opracowany przez firmę Be Inc. i zaprojektowany do zastosowań multimedialnych. BeOS jest zgodny z interfejsem POSIX i wykorzystuje system plików BFS (Be File System). Jest dostępny na architektury PowerPC i Intel x86. Pierwsze wydanie powstało w 1995 roku a ostatnie R5.0.3 w roku 2000. W 2001 roku prawa autorskie do BeOS-a zostały odsprzedane firmie Palm, znanemu producentowi komputerów kieszonkowych. W związku z brakiem zainteresowania ze strony Palma rozwojem tego systemu oraz nieupublicznieniem kodu źródłowego trwają obecnie prace nad stworzeniem otwartego odpowiednika tego systemu. Jednym z takich projektów jest system operacyjny Haiku.

Projekt powstał w 2001 roku pod nazwą OpenBeOS. W 2004 roku zmieniono nazwę na Haiku. Haiku jest otwartoźródłowym systemem operacyjnym, skierowanym do użytkowników komputerów osobistych. Celem projektu Haiku jest zgodność z BeOS-em R5 na poziomie źródłowym i binarnym, co ma pozwolić na kompilacje i uruchomianie aplikacji napisanych dla BeOS. System napisany jest w języku programowania C++ i dostarcza obiektowo zorientowane API (Interfejs Programowania Aplikacji). Haiku rozwijany jest od 2001 roku, lecz jest ciągle w wersji testowej Alpha (ostatnia wersja rozwojowa to Haiku R1/Alpha 4.1 z 2012 roku).

Specyfikacja Haiku R1/Alpha 4.1 :
Data wydania: 2012-11-14
Strona domowa: http://haiku-os.org
Architektura: x86_32
Jądro: hybrydowe
Licencja: MIT
Minimalne wymagania sprzętowe: Intel Pentium, 128 MB RAM
Zalecane wymagania sprzętowe: Intel Pentium III, 256 MB RAM

Obrazy instalacyjne ostatniej oficjalnej wersji rozwojowej systemu operacyjnego Haiku można pobrać ze strony: https://www.haiku-os.org/get-haiku

Jednak oficjalna wersja (aktualnie R1/Alpha 4.1) ma pewną wadę - brakuje graficznego menedżera pakietów HaikuDepot oraz tekstowego pkgman. Warto ściągnąć bardziej aktualne obrazy systemu tzw. nightly images
Uwaga - te wersje mogą być dosyć niestabilne.

Nie miałem pod ręką żadnej wolnej maszyny, nawet starej, więc zainstalowałem Haiku jako maszynę wirtualną pod VirtualBox-em, który jest dostępny dla systemów Linux, Windows, OS X oraz Oracle Solaris. Na początku zainstalowałem wersję R1/Alpha 4.1, ale brakowało mi menedżerów pakietów, więc zainstalowałem najnowszą wersję testową z nightly images.

Oto kilka zrzutów ekranu systemu operacyjnego Haiku:


Haiku jako konsolę tekstową wykorzystuje powłokę bash. Dużo komend tekstowych jest takich samych jak w linuksie, ale jądro systemu Haiku nie ma nic wspólnego z linuksem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz